Kreslení mandal automatickou kresbou

Tento unikátní kurz jsem vytvořila na základě zkušeností z práce s klienty azylových domů.

Jedná se o techniku, která je rychlá, efektivní, dá se využít jak pro vlastní potřebu, tak při arteterapii s klienty. Techniku zvládne opravdu každý a to i děti zhruba od 6 let. Při tvorbě se využívá AHA momentů, momentů překvapení, technika je hravá a vhodná i pro ty z vás, co nikdy nedrželi tužku v ruce. 

Techniku využijete, když:

Podrobnosti ke kurzu

Na kurzu se naučíte techniku, pomocí které si vyrobíte vlastní mandalu bez využití kružítka a pravítka. Technika lez použít jak při práci s dětmi zhruba od 6 let, tak při práci s dospělými. Lze využít také jako terapeutický nástroj, kdy potřebujete vyřešit své vlastní záležitosti, odpočinout si, přijít na jiné myšlenky.
 
Kresbu mandal zvládne každý, i ten, kdo neumí vůbec kreslit. Budete pracovat pomocí tzv. automatické kresby, kdy základ mandaly vzniká z neuvědomělých obrázků nebo kreseb. Jedná se o techniku, kterou jsem vymyslela při své práci s dětmi v azylovém domě.
 
Za dobu, co se mandalám věnuji, vzniklo několik stovek, možná tisíců, mandal, jak vlastních, tak mandal, které si vyrobili moji klienti v azylových domech nebo zájemci na kurzech, které jsem vedla v Příbrami, Plzni nebo on-line. Sama jsem si vyzkoušela, jaké to je kreslit mandalu denně. Vydržela jsem to více než 7 měsíců v kuse bez přestávky.
 
Kromě naučení techniky se dozvíte něco i o výkladu mandal a práci s tématy mandal. Na kurzu vám představí m i možnosti, jak dále s mandalou pracovat a to jak u sebe, tak dále u svých klientů. 

Nad čím teď přemýšlíte?

 • Mandaly jsou na mě moc ezo.
 • Na co by mi taková mandala byla?
 • Nikdy jsem nekreslil/a ani nemaloval/a, to určitě nezvládnu.
 • Nemám na to čas.
 • Stejně nevím, na co bych pak mandaly mohl/a využít.
 • Nebudu umět dál s mandalami pracovat u mých klientů.
 • Na kurzu se budou probírat ezo věci a to já nedám.
 • Nevím, co je automatická kresba.

Vyvedu vás z omylu

Tohle všechno jsou jen vaše důvody, proč na kurz vlastně nechcete jít. Strachy z toho, že budete dělat něco jinak, než dělají ostatní. Tahle technika je totiž jiná.

Není to o mandalách, ale o mandalách jako terapeutické technice pro obyčejné lidi. Nemusíte znát historii tvorby mandal a začít chodit v ezo oblečení, abyste mohli tuto techniku používat pro sebe a pro své klienty.

Naučím vás, jak na to, aniž byste se museli měnit na venek. Změníte se uvnitř. Uvolníte se, získáte větší jistotu v životě, naučíte se, jak lehce vést sebe i své klienty.

 • Mandaly můžete předkládat svým klientům k dotvoření.
 • Vaše vlastní mandala je potěší víc než koupená omalovánka.
 • Získáte návod, jak společně s klientem vytvořit jeho vlastní mandalu.
 • Naučíte se využívat AHA momentů v tvorbě.
 • Na všechna výtvarná díla se už navždy budete dívat optikou této techniky.
 • Lze využívat bez složitých pomůcek úplně všude, třeba i na dovolené.

Jak já vnímám mandaly?

Mandalu vnímám jako pomůcku, kterou využívám ve chvílích, kdy si chci zodpovědět otázky, které mě trápí, když si potřebuji zaznamenat pocit z daného okamžiku a nebo jako terapeutický nástroj, který využívám při práci se svými klienty. 

Mandala splňuje všechny tyto moje potřeby a navíc pak i krásně vypadá, když se dotvoří dalšími technikami – tedy když se vybarví, přenese na látku, zpracuje do kalendáře… ale to už je vyšší level pro kreativce.

Kdy dávám do mandal témata?

 • Na začátku, když si chci zodpovědět otázky, na které neznám odpověď.
 • Na začátku, když si chci zaznamenat něco, co se mi stalo a má pro mě význam to mít dále na očích.
 • Nedávám téma, objeví se v průběhu tvorby mandaly.

Jak já vnímám automatickou kresbu?

Automatická kresba je pro mě synonymem kresby, kterou neovládám myslí. Vzniká naprosto samovolně. Spontánně zaznamenává to, co cítíme. Je to ale také něco, co není potřeba složitě trénovat a léta pilovat, abychom si mohli vytvořit mandalu pomocí mé techniky.

Důležité je začít a dál důvěřovat procesu. Už jen tím, že začnete kreslit, začnete automatickou kresbu pilovat k dokonalosti. A jak se vám bude více dařit, tak i tak poroste vaše intuitivní vnímání. Dokážete se pak lépe naladit jak na sebe, tak i na vaše klienty.

Co vás na kurzu nenaučím?

Naučím vás, jak jednoduše zařadit kreslení do běžného života, jak se ho nebát, jak experimentovat a jak číst ve vlastních obrázcích

Odnesete si poznatek, že nic není špatně a na každé věci se dají najít pozitiva. Zjistíte, že každá cesta nás někam dovede. A je jen na nás, zda se necháte vést. 

Mandaly mě provázejí již více než 10 let. Asi rok jsem pracovala s mandalami jiných autorů, poté jsem si ale vymyslela svou vlastní techniku, kterou v současné době učím.
 
Kromě toho, že mandaly kreslím jako omalovánku, s nimi pracuji i jako kreativec, výtvarník… takže mandaly zpracovávám jako samolepky, razítka, šablony… maluji na látku, z mandal vytvářím šperky, tvořím kalendáře a diáře a prostě si s mandalami hraju.
 
Můj největší úspěch, a to doslovně, je mandala v České knize rekordů